Hamile kalmayı kolaylaştıran yiyecekler

hamile-kalmayi-kolaylastiran-yiyecekler

İLİŞKİDEN ÖNCE SERT BİR KAHVE

Opr. Dr. Nevra Topalismailoğlu,  sperm hareketlerini uyarmak için ilişkiden iki saat önce partnerinizin sert bir kahve içmesini öneriyor.

SÜT YUMURTLAMAYA YARDIMCI

Hamile kalmayı kolaylaştırmak için beslenme düzeninize önem vermeli, dengeli ve düzenli beslenmelisiniz. Topalismailoğlu içindeki  galaktose sebebiyle sütün yumurtlama fonksiyonlarını arttırmaya yardımcı olduğunu belirtiyor. Bol miktarda süt ve süt ürünü tüketmeye dikkat edin

C VİTAMİNİ KISIRLIĞA ÇARE OLABİLİR

Turunçgiller, kivi, maydanoz ve ıspanak gibi yüksek miktarda C vitamini içeren besinler hamile kalmanıza yardımcı olabilir.
C vitamininin spermin kalitesini korumada oldukça önemli bir görevi vardır.

Institue of Nutrition tarafından yayınlanan bir çalışma, C vitamin eksikliğinin erkek kısırlığındaki faktörlerden biri olduğunu açıklıyor. Çalışmada  C vitaminin spermin hareketi ve kalitesi için gerekli olduğu  ve spermin birbirlerine yapışmasını önlediği ortaya çıkıyor.

KABAK ÇEKİRDEĞİ AFRODİZYAK ETKİSİ YAPIYOR

Kabak çekirdeği içerdiği çinko sebebiye testesteron üretimi için gereklidir. Omega-3 yağ asitlerinin bol miktarda bulunduğu kabak çekirdeği, kadınların libidosunu arttırarak üreme organlarını düzenler ve doğurganlığı arttırır.

SİYAH ÇİKOLATA SPERM SAYISINI ARTTIRIYOR

Siyah çikolatanın sperm sayısını 2 katına çıkaran bir aminoasit içerdiği bilinmekte.Her gün düzenli olarak az miktarda siyah çikolata yiyen erkeklerin daha güçlü orgazm yaşadığı da öne sürülmektedir.

 

 

Selülitsavar yöntemler

selulitsavar-yontemler

Selülit deri alt yağ tabakasında kan ve lenf dolaşımının bozulmasıyla yağ dokularında  fibrotik bantların oluşumyla meydana gelir. Portakal kabuğu görünümdeki selülit her 10 kadının 9’unda görülmekte.

SELÜLİTİN SEBEPLERİ NELERDİR?Genetik yatkınlık
Düzensiz, yağlı, aşırı karbonhidratlı ve dengesiz beslenme
Hareketsizlik
Az sıvı tüketmek

BESİNLERLE SAVAŞ AÇIN
Diyetisyen ve Beslenme  Uzmanı Seçil Kenar, asştli içecekler, çay, kahve tüketiminin çok fazla olmasının vücudu susuz bırakıp selülit oluşumunu hızlandırdığı için çayı günde 2 fincan, kahveyi ise 1 fincan üzeri tüketmemeyi öneriyor. Bununla birlikte yeni selülit oluşumunu engellemek ve  var olan selülitlerinizden kurtulmak için sıvı alımını arttırmanıza ve günde en az 2lt su içmenize dikkat çekiyor.

SELÜLİTSAVAR BESİNLER


MAYDANOZ, BEYAZ TURP, ÇİLEK, ANANAS

Vücuttan ödemi atarak, dolaşımın düzenlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte Ananasta bulunan bromelin enzimi selülitlerden korunmada etkilidir. Ananas, gün içerisindeki meyve tercihleri arasında yerini almalı.

MUZ

Potasyum deposu olan muz aynı zamanda harika bir enerji kaynağıdır.Kan dolaşımınzı hızlandırarak selülitlerinizin azalmasına yardımcı olur.

 

TURUNÇGİL MEYVELER

Portakal, greyfurt ve mandalina benzeri turunçgiller içerdiği yülksek C vitamini miktarıyla selülitle savaşınızda yardımcınız olacak. Kolajen yapımında görevli C vitamini sayesinde vücudunuzda biriken yağ hücrelerinin selülit oluşumunu engeller. Fakat kan dolaşımına  da yardımcı bu meyveleri  çok fazla tükettiğinizde içerdiği su ve şeker sebebiyle sinidiriminiz yavaşlar ve selülit oluşumuna sebep olabilir.

ZENCEFİL

Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır.

 SELÜLİT İÇİN ESTETİK YÖNTEMLER

 

KAVİTASYON

Ultrasonik ses dalgalarıyla varolan yağ dokusunu ve selülitli dokulaeın tedavisi yönteminde kullanılan kavitasyon, hem istenmeyen kilolara hemde selülite karşı savaşınızda cilt dokunuzu sıkılaştırarak size yardımcı olur.

SMOOTH LINER

Selülitli bölgeye lokal anestezi uygulanarak selülite sebep olan fibrotik bantlar kırılımasıyla gerçekleşen  smooth liner uygulaması ile selülitlerinizin azalmasını sağlayabilirsiniz. Radyofrekans enerjisi sayesinde metabolik aktivasyonunuzuda hızlandıran uygulama aynı zaman kan ve lenf dolşaımını da aktifleştiriyor.

SELÜLİT EGZERSİZLERİ

Selülit için etkili egzersizler pilates, tempolu yürüyüş  ve yüzmedir.Ancak aralarında en etkilisi pilatestir. Selülitlerinizden kurtulurken aynı zamanda vücudunuzun şekillenmesini sağlayan pilatesi spor salonlarında eğitmenlerle veya evde alacağınız pilates DVD’leri ile yapabilirsiniz.

Bebeklere 6 ay su bile vermeden emzirin

bebeklere-6-ay-su-bile-vermeden-emzirin

“Dünya Emzirme Haftası” nedeniyle açıklama yapan Dr. Asiye Nuhoğlu, anne sütünün, bebek sağlığı, bebek ölümlerinin azaltılması, orta ve ileri yaş grubundaki kronik hastalıkların önlenebilmesi için en önemli besin maddesi olduğunu vurgulayarak, bebeğin ilk 6 ay su bile verilmeden anne sütüyle beslenmesi gerektiğini kaydetti.

 

6 AY İÇİNDE BAŞKA BİR ŞEY VERİLMEMELİ

Nuhoğlu, bebeğe anne sütünün, doğumun ardından ilk yarım saat içinde verilmesinin önemine işaret ederek, bebeğe 6 ay içinde başka bir şey verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Eskiden ilk sütün yanlış inançlardan dolayı bebeğe verilmediğini dile getiren Nuhoğlu, “Çocuğun ilk anda büyük bir gıda alması gerekmiyor. İlk günlerde gelen kolostrum denilen süt çok kıymetlidir. İlk süt, çocuğun ilk aşısıdır. Çocuğun sindirim sistemini, idrar yollarını kaplayarak tüm hayatı boyunca korur. İshalden, solunum yolu enfeksiyonlarından korur. İleri aşamada damar sertliğinden, hipertansiyondan, obeziteden korur. Anne sütü alan çocuk daha zeki oluyor. Bunların yanında anne ve bebek arasında psikolojik yakınlaşma sağlanıyor” diye konuştu.

 

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ YETERİ KADAR ANLATILMIYOR

Annelere, anne sütünün öneminin anlatılmasında yetersiz kalındığını vurgulayan Nuhoğlu, belirli bir süre sonra annenin emzirmekten vazgeçtiğini söyledi. Nuhoğlu, annelerin bu konuda yeteri kadar bilinçlendirilemediğine dikkati çekerek, yoktan sebeplerle bebeğe zamanından önce ek gıda verildiğini kaydetti.

Bütün teknolojik gelişmelere rağmen anne sütüne eş değer bir besin maddesi olmadığını belirten Nuhoğlu, “Geçmişte, günümüzde ve gelecekte bebek beslenmesinde tek yol anne sütü olmalıdır” dedi.

 

“ANNENİN SÜTÜ BEBEĞİNE ÖZEL”

Her annenin sütünün kendi bebeği için özel ve uyumlu olduğunu dile getiren Nuhoğlu, şöyle devam etti:

“Çocuğa ilk 6 ay içinde ek gıda verilmemeli çünkü anne sütündeki demirin yani kan yapıcı maddenin emilimi yüzde 60. Siz ona bir kaşık meyve suyu verdiğinizde bu emilim yüzde 10’a iniyor. Anne sütünün yaramaması mümkün değil. Anne sütüyle beslenmek çocuğun en temel hakkıdır. Sütün gelmesi emzirmeyle birlikte salgılanan hormonlarla ilgili. Hiç doğum yapmamış bir kadın 10 gün çocuk emzirse sütü gelir. Mühim olan çocuğun emzirilmesi. Emzirildikçe süt gelir. Bebeğinden ayrı kalmak zorunda kalan, çalışan anneler de sürekli sütünü sağmalı. Ama günde üç defa değil. Çocuğuna süt veriyor gibi 2-3 saatte bir yapmalı. O zaman başarılı oluyor, sütü azalmıyor. Ya da çocuğunu yanında götürmeli. Günde bir kere sağılması durumunda süt azalır. Anne de ‘Sütüm azaldı’ diyerek hemen ek gıdaya başlar. 6 ay ile 1 yaş arasında çocuğun kalori ve enerji gibi günlük ihtiyaçlarının yüzde 50’sini anne sütünden alması gerekiyor. 1,5 yaşındaki çocuğun anne sütü desteği ise yüzde 30’lara iniyor.”

Emzirmenin göğün estetiğini de bozmadığını ifade eden Nuhoğlu, emzirmenin annenin sağlığı açısından faydalı olduğunu, kadını rahim ve meme kanserinden koruduğunu anlattı. Nuhoğlu, emziren kadının “iki can beslediği” düşüncesiyle her şeyi yememesi gerektiğini belirterek, şekersiz komposto, meyve posası, kırmızı et ve balık ile hayvansal ürünlerin tüketilebileceğini söyledi.

 

“EĞİTİM PROGRAMLARI YAPIYORUZ”

Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu, anne sütü kullanımının bu yüzyılın ortalarında giderek azalmaya başlamasıyla birlikte gelişmekte olan ülkelerde bebek ölümlerinin arttığını belirterek, yürütülen çocuk yaşatma hareketleriyle anne sütü gibi programlar başlatıldığını, 1990’lı yıllarda tekrar anne sütü kullanımının artırılmasına yönelik bebek dostu hastaneler oluşturulduğunu söyledi.

Türkiye’de ise ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenme oranının 1990’lı yıllardan itibaren çok düştüğünü ifade eden Nuhoğlu, şu bilgileri verdi:

“Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmaları verilerine göre, yapılan çalışmalar sonucunda 2003’te yüzde 22 olan ilk 6 aydaki anne sütüyle beslenme oranı 2008’de yüzde 40’a yükseldi. Bu çok iyi bir artıştı. Ancak 2013’te düşerek yüzde 30 oldu. Yani ilk 6 ay içinde yaklaşık üç anneden biri sadece anne sütüyle çocuğunu besliyor. Yine dünyada kaybedilen bebeklerin yüzde 98’i gelişmekte olan ülkelerde. Anne sütü, bebek ölümlerinin de önüne geçiyor. Ölen çocukların üçte biri emzirmeyle kurtarılabilir. Bu nedenle annelerin yanında, kadın doğum doktorunun, sağlık personelinin, ebeler, hemşireler ve tıp öğrencilerinin anne sütü konusunda eğitilmesi gerekiyor. Biz halk sağlığı, sağlık müdürlüğü, belediyeler, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte bazı ilçelerde pilot uygulama başlatacağız. Bu şekilde yüzde 30’larda olan bu oranı yüzde 70-80’lere çıkarmak istiyoruz. Annelere, anne adaylarına ve evlilik öncesindeki kadınlara anne sütü ve emzirmeyle ilgili eğitim verilmesi gerekiyor. Olanaklar verildiği takdirde bunun geliştirilmesi için programlar uygulayacağız. Şimdilik doktor, ebe ve hemşirelere eğitim veriyoruz.”

8 ayda 50 kilo verdi

8-ayda-50-kilo-verdi

Genç adam üniversitede pilot olmak isteyince kilo sorunu yine karşısına çıktı. Arkadaş tavsiyesi ile Dr. Ayça Kaya ile tanışan Velioğlu, sevdiği her şeyi yiyerek 8 ayda tam 50 kilo verdi.

130 KİLONUN ALTINA HİÇ İNEMEDİ

Hayatı boyunca kilolu olmuş, çocukluğu ve ergenliği boyunca her ne kadar zayıflamak için, her türlü mücadeleyi verse de kilosu hep 130 kiloların üstünde kalmış. Taha kilo vermeye çalıştığı yılları şöyle anlatıyor “Her şeyi denememe rağmen bir türlü zayıflayamıyordum. Kilolarım yüzünden nefes darlığı, eklem ağrıları, hareket güçlüğü, uykusuzluk, yorgunluk yaşıyordum. Arkadaş bile bulmakta zorlanıyordum. Her girişimim başarısız olunca vazgeçmiştim. Herkes bana mide ameliyatı olmamı söylüyordu. Ancak korktuğum için hep erteledim.”

 

PİLOT OLMA HAYALİ ZAYIFLATTI

Bir yandan da küçüklüğünden beri pilot olma hayalini kuran Taha, Üniversiteye başvurduğunda  kilo problemi yine karşısına engel olarak çıkmış. Kendisine pilot olabilmesi için 50 kilo vermesi gerektiği söylenmiş. O günün Taha’nın hayatında bir dönüm noktası olmuş. Ailece yaptıkları araştırmalarda, yakın bir aile dostu tarafından yapılan bir öneriyle Dr. Ayça Kaya  ve ekibiyle tanışmış.

Taha, öncelikle Kilonun bir hastalık olduğunu fark etmiş. Dr. Ayça Kaya’nın kliniğinde neden kilo aldığı bulunmuş. Gizli şekeri olduğu tespit edilince tedavi olup yeme alışkanlıklarını değiştirmeye başladı. Ayça Kaya’nın sayarak zayıfla olarak adlandırdığı yöntem ile protein, karbonhidrat, meyve sebze gibi besinleri dengeli tüketmeye başladı.

155 kilodan 105 kiloya düşen Taha Velioğlu’nun yaptığı ilk şey ise pilot olmak için okula başvurmak olmuş. 1’inci sınıfı okuyan Taha, “Hedefimde 15 kilo daha vermek var. Umarım 4 yıl sonra pilot olacağım.” diyor.

SAYARAK ZAYIFLAMANIN MANTIĞI NEDİR?

Dr. Ayça Kaya sayarak zayıfla yönteminde beden kitle endeksi ve doyma miktarına göre kişiye özel bir formül belirlendiğini söylüyor. Örneğin pek çok kişide faydalanılan “5333” sayısını formül olarak seçelim. Formülün birinci sayısı günlük alınması gereken tahılı, ikinci sayısı eti, üçüncü sayısı sütü ve dördüncü sayısı da meyveyi işaret ediyor. Yani örneğin 5333 formülü uygulanmak istendiğinde o gün içinde 5 tane tahıl grubundan, 3 tane et grubundan, 3 tane süt grubundan ve 3 tane meyve grubundan yiyebilir anlamına geliyor. Kilo vermek uğruna bir çok kişinin içinde bulunmak zorunda kaldığı ticari yöntemler, çok düşük kalorili, tek yönlü diyet modelleri veya zayıflatıcı yan etkileri olan bazı ilaçlar, çeşitli mucize bantlar, masaj aletleri, diyet kampları, ile kilo veriliyor ancak beraberinde hem çeşitli sağlık problemleri yaşanıyor hem de bu yöntemler bırakılır bırakılmaz bütün kilolar kat kat geri alınıyor.

 

Sarı sızıntı önlemleri

sari-sizinti-onlemleri

Büyük Endüstriyel Kaza Risklerinin Azaltılması Rehberi’ne göre işletmecilerin tehlikeli maddelerin miktar ve bilgilerini sisteme yüklemesi gerekecek. Fabrikalar sistemdeki başlıklardan kimyasal madde seçimini yapacak. Buna göre Sınıflandırma, Ambalajlama ve Etiketleme Yönetmeliği’nde tanımlı 4 bin maddeden hangisinin fabrikada kullanıldığı sisteme girilecek.

TUZLA’DAKİ NİTRİK ASİT SIZINTISI SAĞLIĞI NASIL ETKİLEYECEK

 

TEHLİKELİ MADDE ENVANTERİ

Büyük endüstriyel kazaların tehlike kaynakları ve bu kazalar sonucu doğacak riskler tek tek belirtilecek. İşletmeciler bunun için ilk olarak tehlikeli maddelerin güncel envanterini çıkaracak. Envanter çalışmasıyla ortamdaki potansiyel tehlikeler ve etkileri ortaya konulacak. Envanter çalışmasında fabrikada kullanılan maddelerin alev alma tehlikesinin bulunup bulunmadığı, toksik yayılımı ve patlaması muhtemel bir maddenin insanlarla yapılar üzerindeki etkilerinin göz önünde bulundurulması gerekecek.